UBS-ը պատրաստ է գնել Credit Suisse-ը ավելի քան երկու միլիարդ դոլարով. #Financial_Times
UBS-ը՝ շվեյցարական խոշորագույն բանկը, համաձայնել է ձեռք բերել Credit Suisse-ը ավելի քան 2 մլրդ դոլարով, հայտնում է Financial Times-ը։
UBS-ը համաձայնել է ձեռք բերել Credit Suisse-ը այն բանից հետո, երբ այն ավելացրել է առաջարկը մինչև 2 միլիարդ դոլար: Ավելի վաղ Financial Times-ը, վկայակոչելով աղբյուրներին, հայտնել էր, որ շվեյցարական UBS խոշորագույն բանկը քննարկում է Credit Suisse-ի ձեռքբերման հարցը։ Նրա խոսքով, բանակցությունների կազմակերպման հետևում կանգնած են Շվեյցարիայի ազգային բանկը և ֆինանսական կարգավորող FINMA-ն, որոնք փորձում են ամրապնդել վստահությունը երկրի բանկային հատվածի նկատմամբ։ Նշվել է նաև, որ UBS-ն առաջարկել է ձեռք բերել Credit Suisse-ը 1 մլրդ դոլարով։ Նշվում է, որ ֆինանսական կազմակերպությունների միջև համաձայնագիրը պետք է լինի մարտի 19-ին։ Թերթի տվյալներով՝ Շվեյցարիայի ազգային բանկը UBS-ին առաջարկել է նաև մոտ 100 միլիարդ իրացվելիություն, որպեսզի կարողանա ստանձնել Credit Suisse-ի գործառնությունները։
Չորեքշաբթի օրը Credit Suisse-ի բաժնետոմսերի արժեքը բորսայում նվազել է մեկ քառորդով։ Ավելի վաղ ֆինանսական մեկնաբան Ռոբերտ Կիյոսակին (նա ճշգրիտ կանխատեսել էր ամերիկյան բանկային հսկայի՝ Lehman Brothers-ի փլուզումը 2008 թվականին) ասել էր, որ հաջորդ բանկը, որը կարող է ձախողվել ամերիկյան Silicon Valley Bank-ի (SVB) սնանկացումից հետո, կլինի Credit Suisse-ը։ Բանկն իր հերթին հայտարարել է, որ Կենտրոնական բանկից մինչև 50 միլիարդ շվեյցարական ֆրանկ (մոտ 53,7 մլրդ դոլար) փոխառություն է վերցնելու։