Ֆրանսիական և բրիտանական խոշոր բանկերում խուզարկում է իրականացվել
Le Monde թերթը և մի շարք այլ լրատվամիջոցներ հայտնում են, որ ֆրանսիական և բրիտանական խոշոր բանկերը խուզարկվում են հարկերից խուսափելու գործով։ Թերթի տեղեկություններով՝ իրավապահ գործունեությանը ներգրավված են եղել Ֆինանսական գործերով դատական ​​քննչական ծառայության 60 քննիչ և 16 դատախազ։
Societe Generale-ը, BNP Paribas-ը, Exane-ը, Natixis-ը և բրիտանական HSBC հսկան կասկածվում են փողերի լվացման մեջ՝ խստացված հարկերից խուսափելու միջոցով:
Թերթը նշում է, որ քննիչների գործողությունները կապված են որոշակի ֆինանսական սխեմայի բացահայտման հետ, որը թույլ է տալիս բազմաթիվ ֆինանսական գործարքների միջոցով շեղել շահաբաժինները հարկերից, որոնք պետք է վճարվեն բաժնետերերին։