Ըստ Իլոն Մասքի, ԱՄՆ-ում դեֆոլտը ժամանակի հարց է
«Հաշվի առնելով դաշնային ծախսերը, դա ժամանակի հարց է, այլ ոչ թե՝ մեզ մոտ դեֆոլտ կլինի՞, թե չէ»,- Twitter-ում պատասխանել է Մասքը Սպիտակ տան գրառմանը, որ հանրապետականների ծրագիրը կարող է լինել ԱՄՆ պարտքի դեֆոլտը: Ավելի վաղ ԱՄՆ Քոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Քևին Մաքքարթին հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ի պետական պարտքը վերածվել է ռումբի, որը կպայթի պատասխանատու գործողությունների բացակայության պատճառով։ Երկուշաբթի Մաքքարթին ասել է, որ ԱՄՆ-ի դեֆոլտը «տարբերակ չէ», սակայն բացառել է պարտքի առաստաղի բարձրացումը՝ առանց ԱՄՆ վարչակազմի կողմից զիջումների: Սպիտակ տունը Քոնգրեսից պահանջում է անվերապահորեն ընդլայնել փոխառությունների սահմանաչափերը՝ զգուշացնելով, որ հակառակ դեպքում երկիրը չի կարողանա ամռանը սպասարկել իր պարտքային պարտավորությունները։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հրաժարվել է Մաքքարթիի հետ բանակցություններից ազգային պարտքի առաստաղի շուրջ և պահանջում է, որ այն ինքնաբերաբար բարձրացվի, ինչպես միշտ եղել է անցյալում։ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Կարին Ժան Պիերը մարտի վերջին ասել էր, որ հանրապետականները սպառնում են ԱՄՆ-ի տնտեսության վերականգնմանը։
Հունվարին գանձապետարանը ծանուցեց Քոնգրեսին մինչև հունիսի 5-ն «արտահերթ միջոցների» մեկնարկի մասին՝ կապված 31,381 տրիլիոն դոլար պետական պարտքի առաստաղի գնահատված ձեռքբերման հետ: Վարչության ղեկավարն այնուհետև կոչ արեց օրենսդիրներին արագորեն ավելացնել փոխառությունների սահմանաչափերը՝ դեֆոլտից խուսափելու համար: