Գերագույն Ռադան պաշտպանել է Իրանի դեմ 50 տարով պատժամիջոցների սահմանման բանաձևը
Ուկրաինայի խորհրդարանը պաշտպանել է Իրանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման մասին բանաձևի նախագիծը, հայտարարել է պատգամավոր Յարոսլավ Ժելեզնյակը Telegram-ի իր ալիքում։
«Խորհրդարանը հավանություն է տվել Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի առաջարկին՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նկատմամբ 50 տարի ժամկետով որոշակի ոլորտային տնտեսական և այլ սահմանափակող միջոցներ (պատժամիջոցներ) կիրառելու վերաբերյալ»,- գրել է նա։
Պատգամավորի խոսքով՝ փաստաթղթին կողմ է քվեարկել 328 խորհրդարանական։ Բանաձևի նախագիծը Գերագույն Ռադա է ներկայացրել նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։ Դրա համաձայն՝ նախատեսվում է ամբողջությամբ արգելել Իրանի հետ առևտրային գործառնությունները, դադարեցնել ռեսուրսների տարանցումը, թռիչքներն ու փոխադրումները Ուկրաինայի տարածքում և կանխել իրանցիների կապիտալի դուրսբերումը հետխորհրդային հանրապետությունից դուրս։ Բացի այդ, այն նախատեսում է Իսլամական Հանրապետությունում ցանկացած ներդրման և բնակիչների կողմից տեխնոլոգիաների փոխանցման արգելք, ինչպես նաև մտավոր սեփականության իրավունք:
Կիևի և Թեհրանի հարաբերությունները վատթարացան այն բանից հետո, երբ ուկրաինական իշխանությունները մեղադրեցին Իրանին Ռուսաստանին անօդաչու թռչող սարքեր մատակարարելու մեջ։ Այսպիսով, Թեհրանի հասցեին սպառնալիքներ հնչեցրեց Ուկրաինայի ՊՆ գլխավոր հետախուզական վարչության ղեկավար Կիրիլ Բուդանովը, ով ասաց, որ Կիևը տեսականորեն կարող է ռազմական գործողություն իրականացնել Իրանում՝ անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությունը ոչնչացնելու համար։
Արևմտյան երկրները բազմիցս հայտարարել են, որ Իրանը Ռուսաստանին անօդաչու սարքեր է մատակարարում, Մոսկվան և Թեհրանը հերքում են բոլոր մեղադրանքները։ Ինչպես նշել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, այս թեման արհեստականորեն նետվել է ամերիկյան լրատվամիջոցներ։ Բացի այդ, Ուկրաինան անօդաչու սարքերի իրանական ծագումը հաստատող ոչ մի փաստաթուղթ չի ներկայացրել։