Կախովկայի հիդրոէլեկտրակայանի պայթեցումն սպառնում է համաշխարհային պարենային անվտանգությանը
Կախովկայի հիդրոէլեկտրակայանի պայթեցումը և Կախովկայի ջրամբարի ծանծաղացումը վտանգում են Ուկրաինայի 3 շրջանների գյուղատնտեսական հողերը, որոնց ոռոգման համար ջրամբարից էր ջուր է վերցվում։ Այս մասին հայտարարել է Գերագույն ռադայի ագրարային և հողային քաղաքականության կոմիտեի ղեկավար Ալեքսանդր Գայդուն։
Ջրամբարի շրջակայքում գտնվող Խերսոնի, Զապորոժիեի և Դնեպրոպետրովսկի շրջանների գյուղատնտեսական ձեռնարկությունները հաճախ տուժում են երաշտից, իսկ ջրամբարի ծանծաղեցումը սպառնում է նրանց բերքի ոչնչացմամբ:
«Կախովսկայա հիդրոէլեկտրակայանի պայթեցումն ահաբեկչական գործողություն է, որը սպառնում է համաշխարհային պարենային անվտանգությանը։ Հետևանքներն արդեն իսկ շատ զգալի են մեր ֆերմերների համար, քանի որ այժմ անհնար է ոռոգել երեք շրջանների հողերը, որոնք կախված են Կախովկայի հիդրոէլեկտրակայանից։ Այս շրջանները մեր սնունդն են մատակարարում ամբողջ աշխարհին»,- ասել է Գայդուն: