Էրդողանն ու Պուտինը կհանդիպեն
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պայմանավորվել են հեռախոսազրույց ունենալ, ապա՝ անձնական հանդիպում։
Այս մասին Պուտինը խոսել է Սանկտ Պետերբուրգում Ռուսաստան-Աֆրիկա գագաթնաժողովին հաջորդած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, հայտնում է թուրքական Anadolu-ն։
«Պայմանավորվեցինք, որ կհանդիպենք, կա՛մ ինքը կգա մեզ մոտ (Ռուսաստանում – խմբ.), կա՛մ ես կգնամ նրա մոտ, կտեսնենք, նա ինձ հրավիրել է դեռ ընտրություններից առաջ (Թուրքիայում- խմբ.) բայց հետո մենք որոշեցինք, որ ավելի լավ է այդպես չանել, որպեսզի ոչ ոք չշահարկի այս թեման: Մենք որոշեցինք հետաձգել հանդիպումը:
Պուտինը հավելել է, որ ինքն ու Էրդողանը պայմանավորվել են չորեքշաբթի օրը՝ օգոստոսի 2-ին, հեռախոսազրույց ունենալ, որտեղ պետք է համաձայնեցնեն առաջիկա հանդիպման մանրամասները։
Ավելի վաղ The Wall Street Journal-ը գրել էր, որ Պուտինն անտեսում է Էրդողանի՝ «հացահատիկի համաձայնագիրը» քննարկելու փորձերը։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 17-ին Պուտինի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը դուրս է գալիս «հացահատիկի համաձայնագրից»։
Այս հայտարարությանը արձագանքել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։ Նա խոստացել է այդ հարցը քննարկել Պուտինի հետ։
Իր հերթին նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Էրդողանին և ՄԱԿ-ին կոչ է արել ինքնուրույն ապահովել դատարանների անվտանգությունը։