Հայտնի են Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցող ուժերի համարները
![]() 945 Շաբաթ, 19 օգոստոսի, 2023 թ., 12:24 Հայտնի է, թե Երևանի ավագանու սեպտեմբերի 17-ին նշանակված ընտրություններում առաջադրված 13 կուսակցություններն ու 1 դաշինքը ո՞ր համարի ներքո են հանդես գալու: Քվեաթերթիկի համարները որոշվել են վիճակահանությամբ: «Ուժը հայրենյաց» կուսակցություն - 5 «Հանրային ձայն» կուսակցություն - 1 «Արդար Հայաստան» կուսակցություն - 3 «Հայաստանի եվրոպական» կուսակցություն - 6 «Ժողովրդավարական համախմբում» կուսակցություն - 12 «Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցություն - 8 «Ազգային առաջընթաց» կուսակցություն - 7 «Ապրելու երկիր» կուսակցություն - 13 «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն - 2 «Միացյալ Հայաստան» կուսակցություն - 10 «Մայր Հայաստան» կուսակցությունների դաշինք -14 «Հաղթանակ» կուսակցություն - 4 «Հանրապետություն» կուսակցություն - 9 «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություն -11 |