Հարևան երկրների հետ Իրանի ապրանքաշրջանառությունն աճել է 11%-ով
Իրանի առևտրաշրջանառությունը հարևան 15 երկրների հետ Իրանի ընթացիկ օրացուցային տարվա առաջին 8 ամիսներին (սկսվել է 2023 թվականի մարտի 21-ին) աճել է 11,4%-ով՝ կազմելով 38,62 միլիարդ դոլար, չորեքշաբթի ասել է Իրանի մաքսատան ղեկավար Մոհամմադ Ռեզվանիֆարը:
Այս ընթացքում 15 հարևան երկրների հետ ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 63,1 մլն տոննա, ինչը 17,2%-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Այսպես, այս տարվա 8 ամիսների ընթացքում Իրանը հարևան երկրներ է արտահանել 18,38 մլրդ դոլարի ապրանք։ Հարևան երկրներից այս ներմուծումը կազմել է 20,24 մլրդ դոլար։
Հաշվետու ժամանակահատվածում Իրանի արտահանումը 15 հարևան երկրներ, այդ թվում՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Աֆղանստան, Հայաստան, Ադրբեջանական Հանրապետություն, Բահրեյն, Իրաք, Քուվեյթ, Ղազախստան, Օման, Պակիստան, Քաթար, Ռուսաստանի Դաշնություն, Սաուդյան Արաբիա կշռային արտահայտությամբ աճել է 20.75%-ով, իսկ արժեքային արտահայտությամբ՝ 8.76%-ով։