ԱՄԷ-ն սկսել է փակել ռուսների բանկային հաշիվները
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների խոշոր բանկերը սահմանափակել են Ռուսաստանի հետ հաշվարկները և սկսել են փակել ռուսական ընկերությունների և ֆիզիկական անձանց հաշիվները: Նման միջոցները ձեռնարկվում են երկրորդական պատժամիջոցների վախից ելնելով, երկուշաբթի՝ փետրվարի 19-ին, հայտնել է «Վեդոմոստի» թերթը՝ վկայակոչելով ԱՄԷ-ում աշխատող երեք գործարարների և «Դելովայա Ռոսիա» ասոցիացիայի ներկայացուցչին։
Բանկերը գործարքներ չեն իրականացնում Ռուսաստանի Դաշնության հետ և փակում են ռուսների հաշիվները
Business Russia-ի ներկայացուցչի խոսքով՝ ԱՄԷ բանկերը ներկայում չեն ընդունում Ռուսաստանի Դաշնությունից վճարումներ և հակառակ ուղղությամբ փոխանցումներ չեն կատարում, ինչպես նաև շարունակում են փակել ռուսներին պատկանող ընկերությունների հաշիվները։ Այս տեղեկությունն էլ հաստատել են ԱՄԷ-ում ընկերությունների հետ կապված ձեռնարկատերերը։ Նրանց խոսքով՝ փոխանցումների հետ կապված դժվարություններն սկսվել են դեկտեմբերին ստորագրված երկրորդական պատժամիջոցների մասին ԱՄՆ նախագահի հրամանագրից շատ առաջ, որից հետո Թուրքիայի, Չինաստանի և այլ երկրների բանկերը կտրուկ փոխել են իրենց քաղաքականությունը ռուսների նկատմամբ։
2023 թվականի սեպտեմբերից ԱՄԷ-ի հիմնական բանկերը սկսել են ռուսների հաշիվների զանգվածային փակումը։ Փոքր բանկերն ավելի բարեհաճ են վերաբերվել ռուսական հաշիվներին, սակայն նրանցից լրացուցիչ վճարներ են գանձում: Այժմ ռուսների համար գրեթե անհնար է հաշիվ բացել ԱՄԷ-ի խոշորագույն բանկերում, նշում է գործակալությունը՝ հղում անելով աղբյուրներին։ Ռուսական կառավարական շրջանակներում Ռուսաստանի կառավարությունը տեղյակ է խնդրին, սակայն Մոսկվայում այն համարում են ոչ կրիտիկական և լուծելի։
Նախկինում ռուսական լրատվամիջոցները գրում էին Թուրքիայում նմանատիպ իրավիճակի մասին։ 2024 թվականի սկզբից այս երկրում ռուսական ընկերությունները բախվել են վճարումների կատարման ավելի խիստ սահմանափակումների։ Ռուսաստանի Դաշնության հետ գործունեությունը դադարեցնելու մասին հայտարարել է նաև չինական Chouzhou Commercial Bank-ը։