Հրապարակվել է Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի միջև համաձայնագրի նախագիծը
Ուկրաինացի պաշտոնյան Axios-ին ասել է, որ Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի միջև գործարքը կարող է ստորագրվել արդեն երկուշաբթի, իսկ վերջնական փոփոխությունները դեռ հնարավոր են: Ուկրաինայի փոխվարչապետ Օլգա Ստեֆանիշինան հաստատել է, որ բանակցությունները մոտենում են ավարտին՝ այն անվանելով երկարաժամկետ պարտավորություն։
Համաձայնագրի նախագիծն ստեղծում է ԱՄՆ-Ուկրաինա «Վերակառուցման ներդրումային հիմնադրամ»՝ խթանելու Ուկրաինայի տնտեսությունը՝ շեշտը դնելով հանքարդյունաբերության, նավահանգիստների և ենթակառուցվածքների վրա: ԱՄՆ-ն խոստանում է երկարաժամկետ ֆինանսական աջակցություն, սակայն փորձում է ետ բերել Ուկրաինայի պաշտպանության և վերականգնման հետ կապված որոշ ծախսեր։
Զելենսկին ի սկզբանե մերժել է Ուկրաինայի հանքարդյունաբերական նախագծերից 500 միլիարդ դոլարի՝ ԱՄՆ-ի պահանջը՝ պնդելով, որ այն զգալիորեն գերազանցում է ԱՄՆ-ի ներդրումները։ Վերանայված գործարքը պահանջում է, որ Ուկրաինան 500 միլիարդ դոլարի ներդրում կատարի հիմնադրամին, ինչը կրկնակի գերազանցում է ԱՄՆ-ի տված գումարին, առանց Վաշինգթոնին ուղղակի վճարումների: Նա նաև ֆոնդին է փոխանցում հանքանյութերի, նավթի և գազի արդյունահանումից Ուկրաինայի ստացած եկամտի 50%-ը, այդ թվում՝ Ռուսաստանի կողմից բռնազավթված տարածքների ռեսուրսները, եթե դրանք վերադարձվեն:
Նախագիծը չի պարունակում ԱՄՆ-ի կողմից ստույգ ռազմական պարտավորություններ, սակայն այն հաստատում է Ուկրաինայի ինքնիշխանության աջակցությունը: Վերջնական մանրամասները կհամաձայնեցվեն ԱՄՆ-ի ֆինանսների և առևտրի նախարարությունների և Ուկրաինայի էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ։ Համաձայնագիրը կստորագրեն ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Ուկրաինայի արտգործնախարար Անդրեյ Սիբիգան։