«Ընդամենը բան է՝ ասում է»․ Հակոբ Բադալյանը՝ Շտայնմայերի հայտարարության մասին
Երկուշաբթի, 31 մարտի, 2025 թ., 17:06
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը թելեգրամյան իր ալիքում գրել է․ «Գերմանիայի նախագահ Շտայնմայերը Երևանում հայտարարում է, որ երկու կողմերին կոչ է անում շուտափույթ ստորագրել այսպես կոչված խաղաղության պայմանագիրը:
Մի կողմ թողնենք այն, թե այդ պայմանագրի շուտափույթ ստորագրումը որքանով է շահեկան Հայաստանի համար և որքանով է իրական խաղաղության միջոց, այլ ոչ թե պարզապես «տեխնիկական բնութագիր»:
Այստեղ ուշադրության արժանացնենք Գերմանիայի նախագահի՝ «երկու կողմերին կոչ անելու» հանգամանքին, այն դեպքում, երբ կողմերից մեկը օրական առնվազն երեք անգամ հայտարարում է ստորագրելու պատրաստակամության մասին՝ Երևանը, իսկ մյուսը օրական նույնքան եւ գուցե ավելի անգամ հայտարարում է նախապայմանների մասին՝ Բաքուն:
Շտայնմայերը կամ պարզապես «թքած ունի», թե որ կողմն ինչ է հայտարարում, և ընդամենը բան է՝ ասում է: Կամ հավասարության նշան դնելով ստորագրության պատրաստակամություն արտահայտողի և ստորագրության համար նախապայման դնողի միջև, ըստ էության լեգիտիմացնում է այդ նախապայմանը:
Ես կարծում եմ, որ Շտայնմայերը այդուհանդերձ «թքած չունի»»: