Եվրոհանձնաժողովի բարձրաստիճան պաշտոնյան կասկածվում է Կատարի օգտին կոռուպցիայի համար
Եվրոպական հանձնաժողովը (ԵՀ) երկուշաբթի օրը հայտարարել է, որ «կարգապահական վարույթ» է սկսում ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյայի՝ ԵՄ տրանսպորտի նախկին գլխավոր տնօրեն, էստոնացի Հենրիկ Հոլոլեյի նկատմամբ՝ Կատարի հետ կոռուպցիոն կապերի կասկածանքով։
«Պատասխան մարմինները մարտի 21-ին որոշում կայացրին կարգապահական վարույթ անցկացնելու մասին, և այն շարունակվում է»,- Բրյուսելում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Եվրոհանձնաժողովի խոսնակ Բալաժ Ույվարին, երբ նրան խնդրել են մեկնաբանել գործի հանգամանքները։
Եվրոպական լրատվամիջոցները երկուշաբթի օրը հաղորդել են, որ Տրանսպորտի գլխավոր տնօրինության ղեկավար եղած ժամանակ Հոլոլեյը 2015-2021 թվականներին մի քանի անգամ այցելել է Դոհա, ենթադրաբար՝ Կատարի իշխանությունների հաշվին, երբեմն՝ ընտանիքի հետ, այդ թվում՝ հանգստի և զվարճանքի համար, այդպիսով խախտելով «շահերի բախման, թափանցիկության, նվերների ընդունման և փաստաթղթերի բացահայտման կանոնները»։
Փարիզի Le Figaro-ն հիշեցրել է, որ այդ ժամանակ ԵՄ պաշտոնյան բանակցություններ էր վարում «բաց երկնքի» համաձայնագրի շուրջ, որը Qatar Airways-ին ավելի մեծ մուտք կտար Եվրոմիություն: Եվրոպական դատախազությունը անցյալ տարվա նոյեմբերի սկզբին հայտարարեց, որ գործարքի վերաբերյալ հետաքննություն է սկսել։
Միևնույն ժամանակ, ԵՄ-ն սկսել է իր սեփական ներքին ընթացակարգը, հաստատել է ԵՀ ներկայացուցիչը։ Նրա խոսքով՝ Հոլոլեյին լսելուց հետո, Եվրոհանձնաժողովը մարտի 21-ին որոշել է «նախնական կարգապահական» ընթացակարգից անցնել «կարգապահական» ընթացակարգի։ Եթե ​​կասկածները հաստատվեն, պաշտոնյան կենթարկվի կարգապահական միջոցառումների, այդ թվում՝ ԵԿ-ից հեռացման։
Սկզբնական բացահայտումներից հետո 55-ամյա պաշտոնյան 2023 թվականին թողեց գլխավոր տնօրենի պաշտոնը՝ ստանձնելով ավելի կրտսեր պաշտոն՝ որպես քաղաքական խորհրդական, որտեղ էլ մնում է մինչ օրս։
Le Figaro-ն ընդգծել է, որ այս դրվագն ավելացվում է «Քաթարգեյթ» անունով գործին՝ հղում անելով 2022 թվականի դեկտեմբերին Եվրոխորհրդարանում բռնկված սկանդալին՝ կապված Կատարի և Մարոկկոյի հետ կապված կոռուպցիոն գործերի հետ։