Թրամփը ԵՄ-ի նկատմամբ 50% մաքսատուրք կսահմանի
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ առաջարկում է հունիսի 1-ից 50% մաքսատուրք սահմանել ԵՄ-ի նկատմամբ։
«Եվրոպական Միության հետ գործ ունենալը, որը ստեղծվել է հիմնականում առևտրային հարցերում Միացյալ Նահանգներից օգտվելու համար, շատ դժվար է եղել… Մեր բանակցությունները ոչ մի արդյունք չեն տալիս։ Ուստի ես առաջարկում եմ ԵՄ-ի նկատմամբ 50% մաքսատուրք սահմանել 2025 թվականի հունիսի 1-ից։ Ոչ մի մաքսատուրք՝ միայն այն դեպքում, եթե ապրանքն արտադրվում է Միացյալ Նահանգներում»,- գրել է Թրամփը Truth Social սոցիալական ցանցում։