Թրամփը կոչ է անում լիովին վերացնել ԱՄՆ-ի պարտքի «առաստաղը»
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը չորեքշաբթի օրը կոչ է արել լիովին վերացնել ԱՄՆ-ի պարտքի «առաստաղը»՝ «տնտեսական աղետից խուսափելու համար»՝ ԱՄՆ-ում դեֆոլտի աճող հավանականության ֆոնին։
«Պարտքի առաստաղը պետք է լիովին վերացվի՝ տնտեսական աղետը կանխելու համար։ Չափազանց կործանարար է այն թողնել այն քաղաքական գործիչների ձեռքում, ովքեր կարող են ցանկանալ օգտագործել այն, չնայած այն սարսափելի ազդեցությանը, որը այն կարող է ունենալ մեր երկրի և, անուղղակիորեն, նույնիսկ աշխարհի վրա»,- գրել է Թրամփը իր Truth Social սոցիալական ցանցում։
Վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ ԱՄՆ-ն օգոստոսին կհայտնվի դեֆոլտի եզրին, եթե Քոնգրեսի հանրապետականներն ու դեմոկրատները չկարողանան համաձայնության գալ պարտքի առաստաղը բարձրացնելու հարցում։ Վերջին տարիներին փոխառության սահմանաչափի բարձրացման հարցը հաճախ օգտագործվել է Քոնգրեսի ներքաղաքական վեճերում՝ ԱՄՆ-ի երկու կուսակցությունների միջև։