«Հեզբոլլահ»-ի առաջնորդը պնդում է, որ սպառնալիքները չեն ստիպի հանձնվել
Սպառնալիքները չեն ստիպի «Հեզբոլլահին» հանձնվել, լիբանանյան շարժումը պատրաստ է և՛ խաղաղության, և՛ պաշտպանության, հայտարարել է շարժման առաջնորդ Նաիմ Քասեմը։
Ավելի վաղ լիբանանյան քաղաքական շրջանակների աղբյուրը «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել էր, որ «Հեզբոլլահ» շարժումը չի դեմ լինի Լիբանանի իշխանությունների՝ նախագահի, վարչապետի և խորհրդարանի խոսնակի կողմից ներկայացված, համաձայնեցված դիրքորոշմանը շիաների դիմադրության զինաթափման վերաբերյալ ԱՄՆ առաջարկվող նախաձեռնության վերաբերյալ, եթե հայտարարված դիրքորոշումը արտահայտի ազգային համաձայնություն։
«Սպառնալիքները չեն ստիպի մեզ հանձնվել։ Մեզանից չի կարող պահանջվել մեղմացնել մեր դիրքորոշումը կամ վայր դնել զենքերը ագրեսիայի շարունակության լույսի ներքո», - ասել է Քասեմը լիբանանյան «Ալ Մայադին» հեռուստաալիքով հեռարձակված ելույթի ժամանակ։
«Հեզբոլլահի» առաջնորդը ընդգծել է, որ Իսրայելը պետք է կատարի հրադադարի համաձայնագրի առաջին փուլը՝ զորքերի դուրսբերումը, Լիբանանի վրա հարվածների դադարեցումը և բանտարկյալների ազատ արձակումը, որից հետո շարժումը պատրաստ է հետագա քննարկումների։
«Մենք պատրաստ ենք խաղաղության և պետականաշինության։ Մենք նաև պատրաստ ենք բախման և պաշտպանության», - հավելել է Քասեմը։