«Ես միշտ նախընտրել եմ գրավել Խարգ կղզին». Թրամփ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հինգշաբթի օրը հայտարարել է, որ վերջին շաբաթներին Իրանի հետ համաձայնության հասնելու իր հետաքրքրությունը նվազել է։ «Ես հիմա ավելի քիչ եմ ցանկանում համաձայնության գալ, քան երեք կամ չորս շաբաթ առաջ»,- ասել է նա Fox News-ին։
Հարցազրույցում Թրամփը նշել է, որ չէր ցանկանա ամերիկյան զորքեր ուղարկել Իրան. «Եթե մենք ցանկանայինք, կարող էինք այնտեղ լինել վաղը։ Կարող էինք զորքեր ուղարկել, բայց ես չեմ ուզում ցամաքային գործողություն։ Բայց եթե ցանկանայի, կարող էինք այնտեղ փոքր ուժեր տեղակայել և վերահսկողություն հաստատել այդ ամբողջ տարածքի նկատմամբ»։
Թրամփը կրկնել է ուրբաթ երեկոյան Իրանին հարվածներ հասցնելու իր ծրագրերը։ «Դրանք ավելի ուժեղ և հզոր կլինեն»,- հավելել է Թրամփը։
ԱՄՆ-ի նախագահը կարծում է, որ Իրանն այժմ ունի Իսլամական Հանրապետության հրթիռային պաշարների մոտ 20%-ը, որոնք ուներ հակամարտությունը սկսվելուց առաջ. «Մենք ոչնչացրել ենք նրանց բոլոր ռադարները, նրանց բոլոր օդային պաշտպանությունները, նրանց հրթիռների մեծ մասը. նրանք, հավանաբար, ունեն 20-ից պակաս։ Մենք կարծում ենք, որ դա մոտ 20%-ն է։
Թրամփը նաև նշել է. «Ես միշտ նախընտրել եմ գրավել Խարգ կղզին»։ Այնուամենայնիվ, Սպիտակ տան ղեկավարը կասկածել է, որ ամերիկյան հանրությունը պատրաստ է կղզու վրա վերահսկողություն հաստատելու երկարատև գործողության։ «Ես չգիտեմ, թե արդյոք Ամերիկան համբերություն ունի դրա համար»,- ասել է նա։ «Ես չգիտեմ, թե արդյոք Ամերիկան շատ ժամանակ ունի, դա մի փոքր ձգձգվող գործընթաց է... Ես չգիտեմ, թե արդյոք երկիրն ունի դրա համար ախորժակ»։ Թրամփը կարծում էր, որ կղզու գրավումը կարող է «հարստություն բերել» Միացյալ Նահանգներին։
Սպիտակ տան ղեկավարը նաև հայտարարել է. «Երեկ երեկոյան մենք նրանց վրա նետեցինք 250 միլիոն դոլարի արժողությամբ ռումբեր»։