«Դժվար թե կկարողանանք հրապարակել Մինաբի իգական դպրոցի վրա հարձակման վերաբերյալ զեկույցը». Թրամփ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը կասկածում է, որ Իրանի Մինաբ շրջանում աղջիկների դպրոցի վրա ամերիկյան հարվածի հետաքննության արդյունքները երբևէ կհրապարակվեն։
Ավելի վաղ 25 ամերիկացի սենատորներից բաղկացած խումբը պահանջել էր, որ Փենթագոնը Քոնգրեսին տրամադրի Մինաբի դպրոցի վրա ԱՄՆ-ի կողմից 120-ից ավելի երեխաների կյանք խլած հարվածի հետաքննության արդյունքները։ «Ես պետք է խոսեմ գեներալների հետ... Գիտեք, չեմ կարծում, որ որևէ մեկը երբևէ կկարողանա ասել, թե ինչ է տեղի ունեցել այնտեղ»,- ասել է Թրամփը Fox News-ին տված հարցազրույցում, երբ հարցրել են, թե արդյոք նա կպարտավորվի հրապարակել միջադեպի հետաքննության արդյունքները։
Ամերիկացի առաջնորդը նաև կասկած է հայտնել, որ վերջնական զեկույցը նույնիսկ հնարավոր կլինի, բայց խոստացել է հրապարակել այն, երբ այն պատրաստ լինի՝ զինվորականների հետ խորհրդակցություններից հետո։ «Մենք սպասում ենք վերջնական զեկույցին։ Ես չեմ կարծում, որ նման զեկույցը երբևէ կարող է վերջնական լինել։ Մենք այն կհրապարակենք, երբ այն պատրաստ լինի»,- ասել է Թրամփը։ Փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ն և Իսրայելը սկսեցին հարվածել Իրանում գտնվող թիրախներին։ Ռմբակոծության առաջին օրը հարված է հասցվել Իրանի հարավում գտնվող Մինաբ շրջանում գտնվող իգական դպրոցին։ Նախնական տվյալներով՝ հարձակման հետևանքով զոհվել է մոտ 120 երեխա, ընդհանուր առմամբ՝ առնվազն 175 մարդ։