Զելենսկին ՊՆ նախարարի թեկնածու է առաջադրել ՆԳՆ ներկայիս նախարարին
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին չի առաջադրի Միխայիլ Ֆեդորովի թեկնածությունը պաշտպանության նախարարի պաշտոնում: Այս մասին Forbes Ukraine-ին հայտնել են «Ժողովրդի ծառա» խմբակցության երկու աղբյուրներ՝ պետության ղեկավարի հետ հանդիպումից հետո:
Հրապարակման համաձայն, Զելենսկին խմբակցության նիստում հայտարարել է, որ պաշտպանության նախարար Միխայիլ Ֆեդորովի և Ուկրաինայի զինված ուժերի գերագույն հրամանատար Ալեքսանդր Սիրսկու միջև չլուծված հակամարտություն կա:
Աղբյուրների համաձայն, նախագահը նախատեսում է ներկայում ներքին գործերի նախարար Իգոր Կլիմենկոյին առաջադրել պաշտպանության նախարարի պաշտոնում՝ Ֆեդորովի փոխարեն:
Այսօր ավելի վաղ Զելենսկին հայտարարել էր, որ պաշտպանության նախարարի թեկնածուի վերաբերյալ որոշումը կկայացվի պաշտպանության նախարարության ներկայիս ղեկավարության, ռազմական հրամանատարության, «Ժողովրդի ծառա» խմբակցության և վարչապետի թեկնածու Սերգեյ Կորեցկու հետ խորհրդակցություններից հետո:
Որոշ դիտորդներ կարծում են, որ ամբողջ նախարարների կաբինետի հրաժարականը կարող է կապված լինել Ֆեդորովին պաշտպանության նախարարի պաշտոնում փոխարինելու մտադրության հետ: