«Բոլոր նրանք, ովքեր չեն կարող աշխատել՝ բանակ և Ուկրաինայի հետ սահման». Լուկաշենկո
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն սելեկտորային խորհրդակցության ընթացքում հրամայել է Ուկրաինայի հետ սահմանը պահպանելու համար տեղակայել այն քաղաքացիներին, ովքեր վատ են կատարում իրենց աշխատանքը կամ խախտում են գյուղատնտեսության ոլորտում աշխատանքային կարգապահությունը։
Հանդիպման ընթացքում նա նշել է գյուղատնտեսության ոլորտում աշխատուժի ներկայիս պակասը։ Լուկաշենկոն կարծում է, որ այս իրավիճակում վատ աշխատող քաղաքացիներին «ձեռնաշղթաներով կապելը» նպատակահարմար չէ։
«Հարցրեք (Բելառուսի պաշտպանության նախարար Վիկտոր) Խրենինին, փոխանցեք նրան իմ հրահանգները. բոլոր նրանք, ովքեր չեն կարող աշխատել՝ բանակ և հարավային սահման։ Անտառ։ Մեր տղաները՝ հատուկ նշանակության ուժերը, տեղակայվել են այնտեղ՝ Ուկրաինայի սահմանի երկայնքով, իմ հրամանով»,- ասել է Բելառուսի նախագահը։
Լուկաշենկոն ընդգծել է, որ սահմանի մոտ զորքերի տեղակայումը կապված է անվտանգության ապահովման հետ, այլ ոչ թե հարձակողական գործողությունների նախապատրաստման հետ։ «Բոլոր նրանք, ովքեր չեն կատարում հրամանները՝ բանակ։ Սա իմ հրամանն է։ Ցանկացած պաշտոնյա՝ ֆերմա, տրակտոր, կոմբայն վարելու համար: Չե՞ք կարող պտուտակը ամրացնել։ Դուք կլինեք օգնական՝ կրելով արկերը։ Առաջադրանքը չկատարելու դեպքում կզորակոչվի բանակ։ Թող ծառայի այնտեղ, կնստի անտառում։ Այնտեղ նույնպես մասնագետներ են պետք», - ընդգծել է Բելառուսի նախագահը: