Հասարակ չեչեններին հարկադրաբար զորակոչում են պատերազմ՝ Քադիրովին հավատարիմ ուժերին պաշտպանելու համար. «Նովայա Գազետա Եվրոպա»
«Նովայա Գազետա Եվրոպա»-ի լրագրողները հարցազրույց են վերցրել պատերազմում զոհված չեչենների 178 ընտանիքներից և զրուցել չեչենական ստորաբաժանումների ներկա և նախկին զինվորների հետ: Թերթի տվյալներով՝ 2024 թվականի հոկտեմբերից հետո զոհվածներին գրեթե բոլորը հարկադրաբար են զորակոչվել: Ահա նրանց հետազոտության հիմնական կետերը.
2024 թվականի հոկտեմբերից ի վեր Չեչնիայի տեղի բնակիչները զանգվածաբար ձերբակալվել և ուղարկվել են ռազմաճակատ: Թերթի և մարդու իրավունքների պաշտպանների տվյալներով՝ ոստիկանությանն ամսական տրվում է 25-50 «կամավորների» քվոտա: Ձերբակալման և ուղարկման պատճառներից է եղել, օրինակ, ծեծկռտուքը, չափազանց երկար մազերը կամ ավտոմեքենայի չվճարված ապահովագրությունը:
Լրագրողները տեղեկացել են մահվան 183 դեպքի մասին. նրանցից 113-ը պատերազմ են ուղարկվել 2024 թվականի հոկտեմբերից հետո: 97 մարդ ստիպված է եղել պայմանագրեր կնքել՝ առանց պահանջվող վճարումները ստանալու: Ընդհանուր նմուշի համաձայն՝ տեղակայումից մինչև մահ ժամանակը միջինում մոտ 2 ամիս է: Չեչնիայի կառավարության աղբյուրը հանրապետությունում մահացածների ընդհանուր թիվը գնահատել է ավելի քան 2300, իսկ մոտ հազարն անհետ կորած են համարվում։
Չեչենների հարկադիր զորահավաքն սկսվել է Կուրսկի մարզում սահմանային պաշտպանության ձախողումից հետո՝ 2024 թվականի օգոստոսին։ «Ախմատ-Չեչնիա» գունդը, որը պահպանում էր այս հատվածը 2023 թվականի հունիսից, առանց մարտի լքել է իր դիրքերն Ուկրաինայի զինված ուժերի ներխուժման ժամանակ, և տասնյակ մարտիկներ գերի են ընկել։ Դրանից հետո, ըստ աղբյուրի, Քադիրովը որոշել է պահպանել իրեն հավատարիմ անվտանգության ուժերը և անձնակազմի պակասը լրացնել սովորական քաղաքացիների օգնությամբ։
Ռոսգվարդիայի գումարտակներից մեկը, հավանաբար, ստեղծվել է ոչ թե պատերազմի, այլ Չեչնիայի ղեկավար Ադամ Քադիրովի որդու համար։ Բայսանգուր Բենոևսկու ստորաբաժանումն ստեղծվել է 2023 թվականին, սակայն, ըստ հրապարակման, դրա մարտիկները 2 տարվա ընթացքում ընդամենը 2 անգամ են տեղակայվել մարտական գոտում։ Գումարտակը տեղակայված է Գրոզնիի կենտրոնում և վերահսկվում է Քադիրով կրտսերի կողմից։