Պուտինն ստորագրել է օրենք, որը քրեական պատասխանատվություն է սահմանում օտարերկրացիներին առանց IMEI-ի SIM քարտեր տրամադրելու համար
Երեքշաբթի, 28 հուլիսի, 2026 թ., 00:05
Ռուսաստանի նախագահն ստորագրել է օրենք, որը քրեական պատասխանատվություն է սահմանում օտարերկրյա քաղաքացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց հետ բջջային հեռախոսների պայմանագրեր կնքելիս թույլատրված խախտումների համար։ Փաստաթուղթը հրապարակվել է իրավական ակտերի պաշտոնական պորտալում։ Դաշնության խորհուրդը հաստատել է այս օրենքը 2026 թվականի հուլիսի 17-ին։
Օրենքը պատասխանատվություն է սահմանում SIM քարտեր տրամադրելու համար՝ առանց սարքի IMEI կոդը նշելու կամ այդ կոդի մասին գիտակցաբար կեղծ տեղեկատվություն տրամադրելու դեպքում։ IMEI-ը բջջային սարքի եզակի 15-անիշ համար է, որն օգտագործվում է օպերատորի ցանցում այն ​​նույնականացնելու համար։ Սա վերաբերում է այն դեպքերին, երբ պայմանագիրը կնքվում է օտարերկրյա քաղաքացու կամ քաղաքացիություն չունեցող անձի հետ։ Փոփոխությունները վերաբերում են հեռախոսային և ինտերնետային խարդախության դեմ պայքարի միջոցառումներին։
Նախկինում ընդունվել է IMEI տվյալների բազայի ստեղծման մասին օրենք։
Քրեական օրենսգրքում ավելացվել է հոդված, որը նախատեսում է պատժամիջոցներ, եթե SIM քարտի վաճառողը չի նշում հեռախոսի IMEI-ը կամ նշում է սխալ կոդ։ Դրա համար վաճառողը պետք է նախկինում մեկ տարվա ընթացքում երկու անգամ տուգանված լինի նույն խախտման համար կամ ունենա դրա համար քրեական անցյալ։
Խախտումների համար տուգանքները տատանվում են 300,000-ից մինչև 500,000 ռուբլի: Այս պատժամիջոցները ներառում են նաև պարտադիր հասարակական աշխատանք մինչև 180 ժամ, ուղղիչ աշխատանքներ մինչև վեց ամիս, ազատության սահմանափակում մինչև մեկ տարի, հարկադիր աշխատանք մինչև մեկ տարի, կալանք մինչև երկու ամիս կամ ազատազրկում մինչև մեկ տարի ժամկետով։
Օրենքը նաև խստացնում է անձնական կյանքի և նամակագրության, հեռախոսազրույցների և այլ հաղորդակցությունների գաղտնիության խախտման համար նախատեսված պատիժները: