Երեքշաբթի, 28 հուլիսի, 2026 թ., 20:15
Երկու կուսակցությունների սենատորները համաձայնության են եկել Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների փաթեթի շուրջ, որը հիմնված է հանգուցյալ կոնգրեսական Լինդսի Գրեհեմի առաջարկի վրա, հաղորդում է Bloomberg-ը։
«Երկու կուսակցությունների սենատորների խումբը հայտարարել է, որ համաձայնության է եկել մի օրինագծի շուրջ, որը թույլ կտա նախագահ Դոնալդ Թրամփին լրացուցիչ սահմանափակումներ կիրառել ռուսական էներգիայի խոշոր գնորդների, ինչպես նաև Իրանի նկատմամբ։ Թրամփը աջակցություն է հայտնել այդ միջոցառմանը…», - նշվում է հաղորդագրության մեջ։ Հրատարակությունը նշում է, որ պատժամիջոցները կուղղվեն մինչև 100% սակագներով օտարերկրյա ընկերությունների դեմ, որոնք, ըստ փաստաթղթի հեղինակների՝ աջակցում են ռուսական պաշտպանական արդյունաբերությանը, ինչպես նաև ռուսական էներգիա գնող երկրների դեմ։
Ավելի վաղ Արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ի կողմից ռուսական էներգետիկ ռեսուրսներ ներմուծող երկրների դեմ պատժամիջոցների կիրառումը վտանգավոր է համաշխարհային տնտեսության համար։
Ռուսաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ երկիրը կհաղթահարի պատժամիջոցների ճնշումը, որը Արևմուտքը սկսել է գործադրել իր վրա մի քանի տարի առաջ և շարունակում է սրվել։ Միևնույն ժամանակ, Արևմուտքը բազմիցս ընդունել է, որ պատժամիջոցները չեն աշխատում։