Մոսկվայում լրագրող Դարյա Շիպաչևային դատապարտվել է 12 տարվա ազատազրկման՝ պետական ​​դավաճանության մեղադրանքով
Հինգշաբթի, 30 հուլիսի, 2026 թ., 00:00
Մոսկվայի քաղաքային դատարանը լրագրող Դարյա Շիպաչևային դատապարտել է 12 տարվա ազատազրկման՝ պետական ​​դավաճանության համար։ Նա նաև տուգանվել է 300,000 ռուբլով, հաղորդում է Mediazona-ն չորեքշաբթի՝ հուլիսի 29-ին։
Ինչպես նշում է աղբյուրը, դատախազությունը նույն պատիժն էր պահանջել 35-ամյա լրագրողի համար։ Պաշտպանությունը խնդրել էր դատավոր Սերգեյ Պոդոպրիգորովին հաշվի առնել նրա խոստովանությունը և հետաքննության հետ համագործակցությունը։ Գործը լսվել է ընդամենը մեկուկես ժամվա ընթացքում, հաղորդում է Mediazona-ն։
Շիպաչևայի գործը գաղտնի է։
Հստակ չէ, թե լրագրողին կոնկրետ ինչի համար են մեղադրում։ Շիպաչևայի դատավարությունն անցկացվել է փակ դռների հետևում, իսկ գործի նյութերը՝ գաղտնի։ Ինչպես նշում է Mediazona-ն, դատավորը հրամայել է բռնագրավել 1,5 միլիոն ռուբլի, ինչը սովորաբար արվում է հանցավոր գործունեության ֆինանսավորման հետ կապված գործերով։
Հրատարակության հետ զրույցում լրագրողի ընկերուհին հիշատակել է դրամական փոխանցման մասին, բայց ասել է, որ չգիտի՝ «արդյոք դա փոխանցում էր (ուկրաինական - խմբ.) բանակին»։
Դարիա Շիպաչևան ձերբակալվել է 2025 թվականի ապրիլին Մոսկվայում։ Հարևանները նրա ընկերներին պատմել են, որ հատուկ ջոկատայինները «գիշերը ներխուժել են լրագրողի տուն», որից հետո նա դադարեցրել է շփվել։ Ընկերուհու խոսքով՝ Շիպաչևային տարել են Դոնի Ռոստով, որտեղ նրան ձերբակալել են։ Մեղադրանք առաջադրելուց հետո լրագրողը մեղքի ընդունման համաձայնագիր է կնքել, հաղորդում է Mediazona-ն։
Ձերբակալությունից առաջ Դարիա Շիպաչևան աշխատել է գիտության և բժշկական լրագրության ոլորտում։ Նա համագործակցել է RBC, Lenta.ru, Takie Dela, Forbes, Wonderzine և Reminder ամսագրերի հետ, ինչպես նաև այլ հրատարակությունների հետ։