Այս տարի Գերմանիայում շոգի պատճառով մահացել է գրեթե 10,000 մարդ
Տարվա սկզբից Գերմանիայում բարձր ջերմաստիճանի պատճառով մահացել է գրեթե 10,000 մարդ։ Գերմանիայի Ռոբերտ Կոխի ինստիտուտի (RKI) տվյալներով՝ հուլիսի 19-ի դրությամբ շոգի հետ կապված մահերի թիվը կազմել է 9,800։ Սա ավելի շատ է, քան 2016 թվականից ի վեր ցանկացած ամբողջական տարվա ընթացքում:
RKI-ի տվյալներով՝ նախորդ ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է 2018 թվականին, երբ ամբողջ տարվա ընթացքում շոգի հետ կապված հետևանքներից մահացել է մոտ 8,900 մարդ։ Մասնագետները դա բացատրում են ամռան սկզբին երկրում տեղի ունեցած ծայրահեղ բարձր ջերմաստիճանների երկարատև պահպանմամբ։
Հունիսի վերջին գրանցվել է ավելի քան 5,000 մահ։
2026 թվականի ամենավատ ժամանակահատվածը հունիսի երկրորդ կեսն էր, երբ ջերմաստիճանը շատ շրջաններում հասել է 40 աստիճան Ցելսիուսի։ Այս ընթացքում գրանցվել է ավելի քան 5,000 մահ։
Տարեցները հատկապես խոցելի են ջերմային ալիքների նկատմամբ: Ջերմային ալիքի հետևանքով մահացածներից 7880-ը 75 տարեկան և բարձր էին: Ավելին, կանայք ավելի շատ էին մահանում, քան տղամարդիկ: Այնուամենայնիվ, դա կարելի է բացատրել տարեց տարիքային խմբերի կանանց ավելի բարձր համամասնությամբ, ըստ RKI-ի:
Մասնագետները ընդգծում են, որ ջերմության ազդեցությունը որպես մահվան ուղղակի պատճառ չափազանց հազվադեպ է: Սովորաբար մահերը տեղի են ունենում բարձր ջերմաստիճանի և առկա քրոնիկ հիվանդությունների համադրության պատճառով:
Միևնույն ժամանակ, Գերմանական հիվանդանոցային ընկերությունը (Deutsche Krankenhausgesellschaft, DKG) ընդգծել է առողջապահական հաստատություններում սառեցման համակարգերի արդիականացման անհապաղ անհրաժեշտությունը: Կազմակերպության տվյալներով՝ գերմանական հիվանդանոցների սենյակների միայն փոքր տոկոսն է ներկայումս հագեցած օդորակիչով կամ այլ սառեցման համակարգերով: