ՌԴ-ն Դուրովին ճանաչել է` որպես ահաբեկիչ. Դուրովը հեգնում է
Telegram-ի հիմնադիր Պավել Դուրովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի կառավարությունն իրեն «ահաբեկիչ» է հայտարարել հաղորդագրությունների հավելվածում «զանգվածային հսկողությանը և գրաքննությանը» մասնակցելուց հրաժարվելու համար: Ձեռնարկատերը սա գրել է իր ալիքում։
«Ռուսաստանի օրենսդրության համաձայն՝ ինձ արգելվում է «տեղեկատվություն հրապարակել համացանցում»: Ռուս պաշտոնյաները շփոթել են, թե ով ում կարող է արգելափակել համացանցում»,- ասել է նա: Գործող կանոնակարգերի համաձայն՝ «ծայրահեղականների» ցուցակում ընդգրկված անձանց նաև արգելվում է տեղեկատվություն հրապարակել համացանցում և շփվել լրատվամիջոցների հետ։
ԱՄԷ-ում բնակվող Դուրովը նաև իր ալիքում լուսանկար է հրապարակել, որտեղ Telegram-ի հիմնադիրն ինքը նկարագրվում է՝ որպես «ահաբեկիչ», մինչդեռ թալիբների ներկայացուցիչները, որոնք ձեռքսեղմում են Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ, նկարագրվում են որպես «հարգարժան գործընկերներ»։
Telegram-ի հիմնադիր Պավել Դուրովը այսօր ավելի վաղ ավելացվել էր Rosfinmonitoring գործակալության «ահաբեկիչների և ծայրահեղականների» ցուցակում։
«Դուրով, Պավել Վալերիևիչ, ծնված 1984 թվականի հոկտեմբերի 10-ին, Լենինգրադ», - ասվում է թարմացված ցուցակում։
Դուրովի անունը ցուցակում նշված է աստղանիշով, որը ցույց է տալիս ահաբեկչության հետ կապված գործ։
Հուլիսի 29-ին ԱԴԾ-ն հայտարարեց, որ Դուրովին մեղադրանք է առաջադրվել «ահաբեկչական գործունեությանը նպաստելու» համար, քանի որ սուրհանդակի վարչակազմը չի հեռացնում Ռուսաստանում ահաբեկչական հարձակումների և դիվերսիաների համակարգման համար օգտագործվող ալիքներն ու բոտերը: Դուրովի դեմ հետաքննություն է ընթանում ահաբեկչական գործունեությանը նպաստելու հոդվածով (ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 205.1 հոդվածի 1.1 մաս): ԱԴԾ-ն հավելել է, որ Դուրովի հանդեպ «հայտարարվել է միջազգային հետախուզում»:
Դուրովն ինքը չի մեկնաբանել մեղադրանքները: ԱԴԾ-ի մամուլի հաղորդագրությունից մի քանի ժամ անց նա իր ալիքի պրոֆիլի նկարում տեղադրել է ահաբեկչի կարգավիճակում պատկերված իր լուսանկարը, սակայն ավելի ուշ հեռացրել է այն: