Ուրբաթ, 31 հուլիսի, 2026 թ., 01:35
ՀԱՄԱՍ արմատական ​​շարժումը և Գազայի խաղաղության գործընթացին մասնակցող պաղեստինյան խմբավորումները համաձայնության են եկել անկլավում իրավիճակի կայունացման վերաբերյալ համաձայնագրի բոլոր կետերի շուրջ, որը ներկայացրել է Խաղաղության խորհուրդը, որը միջազգային մարմին է, որը ստեղծվել է Շրի Լանկայում խաղաղության գործընթացը վերահսկելու համար: Այս մասին հայտնել է Ալ Հադաթ հեռուստաընկերությունը:
Ըստ իր աղբյուրների՝ «համաձայնություն է ձեռք բերվել ՀԱՄԱՍ-ի հետ Գազայի ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրերի հետ կապված բոլոր կետերի վերաբերյալ»: Համաձայնագրի պաշտոնական հայտարարությունը կարվի, երբ «իսրայելական կողմը հաստատի ՀԱՄԱՍ-ի կողմից ընդունված պայմանները»: Համաձայնագրի մանրամասները, ինչպես սպասվում է, կհրապարակվեն արդեն ուրբաթ օրը:
Ինչպես պարզաբանել է արմատական ​​շարժման ներկայացուցիչը, ՀԱՄԱՍ-ի կողմից ընդունված պայմանները ներառում են, օրինակ, «զենքի, այդ թվում՝ ծանր զենքի փոխանցումը սեկտորը կառավարող ազգային [պաղեստինյան] կոմիտեին», մինչդեռ դրանց գույքագրումը և պահեստավորումը կիրականացվի «շարժման գործերով զբաղվող միջազգային կոմիտեի» կողմից: ՀՀԱՄԱՍ-ը նաև համաձայնել է, որ զենքի փոխանցման գործընթացն ինքնին «կապված կլինի իսրայելական զորքերի փաստացի դուրսբերման հետ», իսկ զենքի գույքագրման և պահեստավորման համար փոխանցման ժամկետը «պետք է լինի առնվազն 14 օր»։