Իսրայելական բանակը լուրջ ճգնաժամի առաջ է կանգնած. Mashregh News
Իսրայելական բանակը լուրջ ճգնաժամի առաջ է կանգնած և, ըստ իրանական Mashregh News լրատվական գործակալության, քիչ հավանական է, որ արդյունավետորեն ներգրավվի երկարատև հակամարտության մեջ։
Հոդվածում նշվում է, որ Իսրայելն ավելի ու ավելի բարձրաձայն հայտարարություններ է անում Իրանի հետ հակամարտության նոր փուլի պատրաստ լինելու մասին։ Վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն և Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը բարձրացնում են Իրանի հետ լայնածավալ պատերազմի հեռանկարը՝ միաժամանակ սպառնալով Եգիպտոսին և ռազմատենչ հարձակումներ գործելով Թուրքիայի վրա։
Սակայն այս հռետորաբանությունը, ըստ աղբյուրի, կտրված է իսրայեական իրականությունից։ Երկիրը խորապես հյուծված է և ծայրահեղ խոցելի, ինչն այն դարձնում է չափազանց անկայուն ցանկացած լուրջ սպառնալիքի առջև։
Հրապարակումը նշում է, որ ժողովրդագրական առումով Իսրայելի բնակչությունը 10 միլիոնից պակաս է։ Այն կազմված է աշխարհի տարբեր ծայրերից եկած ներգաղթյալների տարասեռ խմբից՝ բազմազան ինքնություններով, համոզմունքներով և սոցիալական կառուցվածքներով։ Ավելին, Իսրայելն ունի զգալի արաբական փոքրամասնություն։
Աշխարհագրական առումով Իսրայելը քարտեզի վրա ընդամենը մի կետ է, որը լիովին զուրկ է ռազմավարական խորությունից և բնական պաշտպանական գծերից՝ հզոր լեռներից, անծայրածիր անապատներից և լեռնային տեղանքից։
Իսրայելը չորային լանդշաֆտում գտնվող երկիր է՝ կենտրոնացած երեք հիմնական քաղաքներում՝ Երուսաղեմում, Թել Ավիվում և Հայֆայում, բնակչության և ենթակառուցվածքների բարձր կենտրոնացմամբ։ Հոդվածում նշվում է, որ արդյունաբերական և ռազմական հիմնական օբյեկտների չափազանց կենտրոնացվածության պատճառով երկիրը չափազանց խոցելի է զանգվածային հարձակումների նկատմամբ։ Ավելին, 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից ի վեր Իսրայելի կողմից տարբեր ճակատներում իրականացված մի շարք ռազմական արշավները լուրջ վնաս են հասցրել նրա ռազմական օբյեկտներին, տնտեսական ենթակառուցվածքներին և կենսականորեն կարևոր համակարգերին։