Բարենցի ծովում 1942 թվականին խորտակված գերմանական նավ են հայտնաբերել
Հետախուզական և ջրասուզական խմբի (RVK) մասնագետները հայտնաբերել են գերմանական «Ուտլանդշորն» ռազմական փոխադրամիջոցը, որը խորտակվել էր 1942 թվականին Պեչենգայի մոտ՝ Բարենցի ծովի հատակում։ Նավը ճանաչվել է իր զանգով, որը կրում էր իր սկզբնական անվանումը՝ «Կարթագենա», հաղորդում է RVK-ն VKT-ում։
«Ուտլանդշորնը» կառուցվել է Համբուրգում 1927 թվականին տեղական նավագնացության ընկերության համար։ Ջուր իջեցվելուց հետո այն անվանվել է «Կարթագենա», իսկ ավելի ուշ վերանվանվել է «Պանամայի գոլֆ»։ 1939 թվականից ի վեր նավը հայտնի է որպես «Ուտլանդշորն»։
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի սկսվելուց հետո գերմանական նավատորմը վարձակալել է նավը։ Այն օգտագործվել է Բալթիկ, Հյուսիսային և Նորվեգական ծովերում ռազմական պաշարներ տեղափոխելու համար։ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նավը պաշարներ է մատակարարել Արկտիկայում գտնվող գերմանական ստորաբաժանումներին։ 1942 թվականի մարտին «Ուտլանդշերն»-ը Լիինախամարիից դեպի Կիրկենես էր ուղևորվում՝ ուղեկցությամբ երկու պարեկային նավի։ Ֆյորդից դուրս գալիս տրանսպորտային միջոցը բախվել է խորհրդային ծանր ականի։
Պայթյունի հետևանքով նավը խորտակվեց Պեչենգա ծոցի գետաբերանում։ Տասնինը մարդ զոհվել է, իսկ 36-ը փրկվել են գերմանական նավերի անձնակազմի կողմից։
Ռուսական զինվորական կոմիսարիատը նշել է, որ «Ուտլանդշերն»-ը առաջին գերմանական տրանսպորտային միջոցն էր, որը խորտակվել էր խորհրդային նավակների կողմից Արկտիկայում մարտերի ժամանակ, ինչպես նաև առաջին նավը Պեչենգա տարածքում ոչնչացված գերմանական տրանսպորտային միջոցների ցանկում։
Մասնագետները սուզվել են և նկարահանել խորտակված նավը։ «Կարտագենա» անունով զանգ գտնելուց հետո նրանք կարողացան որոշել դրա ինքնությունը։ Խումբը այժմ կշարունակի վերլուծել ստորջրյա նյութերը և արխիվային փաստաթղթերը՝ վավերագրական ֆիլմ պատրաստելու համար։