«Ռոսատոմ»-ն սկսել է ռուս մասնագետներին վերադարձնել Իրանի Բուշերի ատոմակայան
«Ռոսատոմ»-ն սկսել է ռուս մասնագետներին վերադարձնել Իրանի Բուշերի ատոմակայան։ Առաջին հինգ ինժեներատեխնիկական անձնակազմն արդեն ժամանել է բնակավայր և սկսել է աշխատանքները, հայտարարել է պետական կորպորացիայի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչևը։
Նրա խոսքով՝ առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում նախատեսվում է ևս մի քանի տասնյակ մասնագետներ ուղարկել Իրան։ Տեղակայումը կախված կլինի իրավիճակից և ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հետագա սրման բացակայությունից։
Եթե իրավիճակը թույլ տա, «Ռոսատոմ»-ը նախատեսում է աշնանը նախագծի աշխատակիցների թիվը հասցնել 100-ի։ Հետագայում պետական կորպորացիան նախատեսում է վերադարձնել Իրանից նախկինում տարհանված բոլոր մասնագետներին։
Լիխաչևը նաև նշել է, որ նախկին անձնակազմի թիվը կվերականգնվի, երբ ԱՄՆ-ն և Իրանը վերջնականապես կհաստատեն հրադադարի մասին համաձայնագիրը։
Այս մասնագետների ժամանմամբ Բուշերի ատոմակայանում ռուս աշխատակիցների ընդհանուր թիվը հասել է 25-ի։
Տեղանքում շարունակվում են թիվ 2 և 3 էներգաբլոկների հիմնական և օժանդակ շենքերի շինարարությունը։ Բացի այդ, մասնագետները նախապատրաստական աշխատանքներ են իրականացնում հիդրավլիկ կառուցվածքների վրա։
«Բակո Սահակյանի ազատությունը պահանջ է, Արցախի վերադարձը՝ իրավունք». Մետաքսե Հակոբյան
2010:48
«Խաղաղ օվկիանոսի տաքացումը կարող է հանգեցնել տրիլիոնավոր դոլարների վնասների». #WSJ
5410:36
ԱԳՆ ղեկավար կազմը և արտերկրում դիվանագիտական ծառայության մարմինների ղեկավարներն այցելել են «Մարգարա» անցակետ
«Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքը խաղաղության խաչմերուկ է». Դավիթ Խուդաթյան
«Ծնունդդ շնորհավոր, Բակո Սահակիչ. Ձեր ժամանակավոր բացակայությունը շատ նկատելի է». Տիգրան Աբրահամյան
Անահիտ Մանասյանի ուղերձը՝ Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրվա կապակցությամբ
9609:48
«Աշխարհի հայերի 99%-ը գիտի, որ «պետք է փրկել հայրենիքը», բայց անողների մեջ ինքն իրեն չի տեսնում»․ Գարեգին Միսկարյան