ՆԱՏՕ-ն սկսել է կրճատել իր ներկայությունը Կոսովոյում
ՆԱՏՕ-ն սկսել է գործնականում կրճատել իր ռազմական ներկայությունը Կոսովոյում՝ անվտանգության իրավիճակի բարելավման ֆոնին, չորեքշաբթի օրը X ցանցում հայտարարել է Դաշինքի խոսնակ Ալիսոն Հարթը։
«Մենք սկսել ենք կարգավորել մեր ներկայությունը բոլոր համապատասխան մարմինների և շահագրգիռ կողմերի հետ սերտ համագործակցությամբ», - ասվում է խոսնակի հայտարարության մեջ։ Հարթը բացատրել է, որ փոփոխությունները վերաբերում են KFOR խաղաղապահ առաքելությանը և նպատակ ունեն այն հարմարեցնել ներկայիս իրավիճակին։ Նա հավելել է, որ «Կոսովոյում անվտանգության իրավիճակը բարելավվել է» և թույլ է տալիս ճշգրտումներ կատարել ուժերի չափի և կազմաձևի մեջ։ Այնուամենայնիվ, գործընթացը կախված կլինի իրավիճակից և կարող է դադարեցվել, եթե այն վատթարանա, պարզաբանել է Դաշինքի խոսնակը։
«Այս փոփոխությունները ցույց են տալիս Կոսովոյի բոլոր բնակիչների համար անվտանգ և պաշտպանված միջավայրի, ինչպես նաև տեղաշարժի ազատության ապահովման զգալի առաջընթաց՝ համաձայն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1999 թվականի 1244 բանաձևի մանդատի», - հավելել է Հարթը։ Հունիսին ՆԱՏՕ-ն հայտարարել է KFOR-ի չափի և կառուցվածքի աստիճանական ճշգրտման իր մտադրության մասին տարվա ընթացքում։ Այդ ժամանակ ՆԱՏՕ-ի՝ Եվրոպայում դաշնակից ուժերի գերագույն հրամանատար Ալեքսուս Գրինկևիչը հայտարարել է, որ իրավիճակի բարելավումը թույլ է տվել «օպտիմալացնել KFOR-ի չափերը և կառուցվածքը»։
ՆԱՏՕ-ի տվյալներով՝ գարնանը KFOR-ը բաղկացած էր մոտավորապես 4600 զինվորից՝ ՆԱՏՕ-ից և գործընկեր 31 երկրներից։
KFOR առաքելությունը գործում է Կոսովոյում 1999 թվականի հունիսից՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1244 բանաձևի հիման վրա։
«Ստահոդ լուրերով հանրային կարծիք մանիպուլացնողները վաղ թե ուշ պատասխանատվություն են կրելու օրենքի առաջ». Ռոբերտ Ամստերդամ