Ուկրաինան պատրաստել էր Մոսկվայի օդանավակայանների վրա լայնածավալ հարձակման ծրագիր՝ օգտագործելով արհեստական ​​բանականությամբ (AI) հագեցած ինքնավար անօդաչու թռչող սարքերի մի խումբ, The Atlantic-ին հայտնել են երկու տեղեկացված աղբյուրներ։
«M&M» հատուկ գործողությունը մշակվել է նախկին պաշտպանության նախարար Միխայիլ Ֆեդորովի կողմից։ Այն նախատեսում էր գիշերը մինչև 1000 փոքր, էժան անօդաչու թռչող սարքերի արձակում։ Դրանց առաքելությունն էր գերծանրաբեռնել Մոսկվայի օդային պաշտպանությունը և մշտապես կաթվածահար անել Մոսկվայի օդանավակայանները՝ ստիպելով միջազգային ավիաընկերություններին, այդ թվում՝ Turkish Airlines-ին և Emirates-ին, հրաժարվել Ռուսաստանի մայրաքաղաք թռիչքներից։ Ուկրաինան հույս ուներ ստիպել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին վերադառնալ պատերազմը դադարեցնելու բանակցություններին։
Անօդաչու թռչող սարքերը պետք է գործեին ինքնավար։ Դրան հասնելու համար դրանց վրա բեռնվել են մանրամասն երթուղային քարտեզներ և թիրախի պատկերներ, ինչը թույլ է տվել անօդաչու թռչող սարքերին համեմատել տարածքի տեսախցիկի պատկերները պահված տվյալների հետ։ Ցանկալի թիրախը հայտնաբերելուց հետո անօդաչու թռչող սարքը պետք է սուզվեր դրա վրա և պայթեր՝ առանց օպերատորի հաստատման։
Աղբյուրների համաձայն, ծրագիրը ներկայացվել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին 2026 թվականի սկզբին: Նա մտահոգություն է հայտնել քաղաքացիական ինքնաթիռներին, ուղևորներին և օդանավակայանի աշխատակիցներին վնաս հասցնելու ռիսկի վերաբերյալ, սակայն թույլատրել է գործողության հետագա նախապատրաստական ​​աշխատանքները՝ Ռուսաստանի իշխանությունների և էլիտայի վրա լծակներ ձեռք բերելու համար՝ նրանց համար արտասահման մեկնելն ավելի դժվար դարձնելով: Գործընթացը ընդհատվել է Ֆեդորովի՝ հուլիսին տված հրաժարականից հետո: Այնուամենայնիվ, մի աղբյուր նշել է, որ նախագիծը տեխնիկապես կարող է վերսկսվել նոր թիմով մոտ երեք ամսից: