Ռուսաստանն օգոստոսի վերջին կստանա բենզինի առաջին խմբաքանակը Թուրքիայից
Ռուսաստանը կարող է օգոստոսի վերջին ստանալ բենզինի իր առաջին խմբաքանակը Թուրքիայից, հայտնում է S&P Global Commodities at Sea-ն (CAS):
Վերլուծաբանների կարծիքով, MR դասի Wendrix լցանավը (25,000-50,000 dwt) Մերսին նավահանգստից մեկնում է 200,000 բարել խմբաքանակով: VesselFinder-ի տվյալներով՝ նավը ուղևորվում է դեպի Բալթյան նավահանգիստ: Նավի վրա բեռնված վառելիքի ծագումն անհայտ է: Արտասահմանից բենզինի այս խմբաքանակը հուլիսից ի վեր հինգերորդ հայտնի խմբաքանակն է: Վերլուծաբանների կողմից մեջբերված CAS-ի և Kpler-ի տվյալներով՝ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Ռուսաստանը Եգիպտոսի մոտ գտնվող նավից նավ փոխադրման միջոցով Հնդկաստանի Վադինար տերմինալում բեռնված երեք նավ է ստացել: Բենզինի մեկ այլ խմբաքանակ ժամանել է Մարոկկոյից. այս վառելիքի ծագումը ևս անհայտ է. երկրի միակ վերամշակման գործարանը փակվել է 2015 թվականին, ըստ S&P Global-ի: Վերլուծաբանները հուլիսի վերջից ի վեր Ռուսաստան բենզինի ծովային առաքման ընդհանուր ծավալը գնահատում են ավելի քան 1 միլիոն բարել:
Օգոստոսի 19-ին Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը հայտնեց, որ Ռուսաստանի վառելիքի շուկան մտնում է լարվածության երկրորդ փուլ։ Ավելի ուշ նա նշեց, որ իրավիճակը փոխվում է, և մի քանի նավթավերամշակման գործարաններ արդեն վերսկսել են աշխատանքը, ըստ «Կոմերսանտի»։ Նովակը ավելի ուշ «Վեստի»-ին պարզաբանել է, որ միակ խնդիրները բենզինի հետ են կապված, մինչդեռ դիզելային վառելիքը և կերոսինն առատ են եղել։
Վերջին շաբաթներին Կալուգայի, Լիպեցկի, Օրենբուրգի և Սամարայի մարզերի իշխանությունները հայտարարել են բենզալցակայաններում բենզինի վաճառքի սահմանափակումների մասին։ Platts-ի (S&P Global-ի մաս կազմող) աղբյուրների համաձայն՝ Սանկտ Պետերբուրգի բորսայում մատակարարումը շարունակում է սահմանափակ մնալ։