China runs final tests of hypersonic air-to-air missile in extreme Mars mission tunnel
Chinese hypersonic air-to-air missiles have undergone extreme heat-resistance testing to meet the stringent performance requirements of the PLA Air Force, according to scientists involved in the project.
This is the first official confirmation of the existence of this mysterious weapon, which could pose an unprecedented threat to US military aircraft, including the B-21 stealth bomber that is currently undergoing flight testing.
Details of the final evaluations of full-scale missile prototypes were given in a peer-reviewed paper published in Chinese-language journal Equipment Environmental Engineering last month. These evaluations were conducted in an arc-heated wind tunnel.