«Հանրապետականների շարքերում պանիկայա սկսել, թե բա նոր իշխանություններն եկան, սաղ հանձնելու են». Մկրտիչ Իսրայելյան
![]() 1150 Երկուշաբթի, 07 մայիսի, 2018 թ., 22:05 Սերժ Սարգսյանն Արցախի հարցում միջազգային հանրությունն ինչ փաստաթուղթ դեմ է տվել, համաձայնվել է, Փարիզում, Կազանում, Սոչիում, Սանկտ Պետերբուրգում ու էդպես մի շարք այլ փաստաթղթեր, որոնց հիմքը որքան տեղյակ եմ, մադրիդյան սկզբունքներն են եղել՝ այսինքն ազատագրված որոշ, կամ բոլոր շրջանների հանձնում, Արցախի կարգավիճակի հարցն էլ գրվում է սառույցին, մոտավորապես էշ մի սատկի՝ գարուն կգա վիճակով: Համենայնդեպս վերջին 15 տարիներին իշխանությունները գրեթե միշտ հայտարարել են, որ միջազգային հանրության առաջարկած կարգավորման սկզբունքներին ընդհանուր առմամբ դեմ չեն: Հիմա հանրապետականների շարքերում մի էնպիսի պանիկայա սկսել, թե բա նոր իշխանություններն եկան, սաղ հանձնելու են: Հլը գնացեք էն հանձնել պատրաստվողների հարցերը լուծեք, հետո նորերի մասին մտածեք: Աղբյուրը` Մկրտիչ Իսրայելյան («Ֆեյսբուք») |