«Լևոն Տեր-Պետրոսյանն արդեն ասաց այն, ինչը քանի օր գլխիս մեջ էր». Ստյոպա Սաֆարյան
![]() 975 Երկուշաբթի, 14 մայիսի, 2018 թ., 19:05 Լևոն Տեր-Պետրոսյանը արդեն ասեց այն, ինչը քանի օր էր գլխիս մեջ էր ու մոռանում էի գրել: Հայաստանը միշտ եղել է հակամարտության կողմ, բայց Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իհարկե լավ է ձևակերպում՝ Ադրբեջանը ցանկացել է, որ Հայաստանը ճանաչվի նաև պատերազմի կողմ, մինչդեռ 1992-ից ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի արած բոլոր գրավոր ու բանավոր հայտարարություններում հստակ ասվել է, որ Հայաստանն Ադրբեջանի հանդեպ տարածքային հավակնություններ չունի, ասել է թե՝ Ադրբեջանի հետ պատերազմի մեջ մտնելու շահագրգռություն չունի, ու սոսկ Արցախ անվտանգության երաշխավորն է: Նախկինում ու այժմ էլ շատերը այս պաշտոնական հայատարարությունները քննադատել են՝ ի նկատի ունենալով պատմական փաստերը, բայց Հայաստանի թիվ մեկ նպատակն է եղել պատերազմի կողմ չճանաչվելը: Լավ է դա, թե վատ է, այլ քննարկման հարց է: Բայց սա է եղել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության՝ տակտիկական լուծման համար առաջադրված խնդիրներից մեկը: Իսկ տրատեգրական նպատակը եղել է Արցախին բանակցային կողմ դարձնելը: Աղբյուրը` Ստյոպա Սաֆարյանի ֆեյսբուքյան էջ |