«Ես ու մեր խմբակցությունը որևէ բան չենք անի երկրին վնաս տալու համար». Գևորգ Կոստանյան
![]() 1080 Երեքշաբթի, 15 մայիսի, 2018 թ., 15:40 Խորհրդարանում լրագրողների հետ է հանդիպել ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Կոստանյանը, ով արձագանքել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու նոր Կառավարության վերաբերյալ լրագրողների հարցերին. «Մենք խնդիր չենք դրել՝ ՀՀԿ-ն իշխանություն ունի՞, թե՞ ոչ, այլ՝ ի՞նչն է լավ երկրի համար, ի՞նչը՝ վատ: Նշանակություն չունի՝ ո՞վ կլինի իշխանության կամ վարչապետ: Անկախ քաղաքական իրավիճակից, եթե մեր Կառավարությունն, ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի կամ այլ անձի, ձախողեց, ուրեմն ձախողում է երկիրը: Իսկ դա ոչ մի ՀՀԿ-ական պատգամավոր չի ցանկանա: Ես ու մեր խմբակցությունը որևէ բան չենք անի երկրին վնաս տալու համար: ԱԺ արտահերթ ընտրություններն ինքնանպատակ չեն, պետք է լուծեն քաղաքական խնդիր: Եթե ընդդիմության ու իշխանության գործողություններն ուղղված են երկրի բարօրությանն, ԱԺ արտահերթ ընտրությունների անհրաժեշտություն չկա»: |