Նիկոլ Փաշինյանը երկօրյա պաշտոնական այցով Վրաստանում է (տեսանյութ)
![]() 497 Չորեքշաբթի, 30 մայիսի, 2018 թ., 11:19 Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երկօրյա պաշտոնական այցով ժամանել է Վրաստան: Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի նստավայրում քիչ առաջ տեղի ունեցավ հայ պատվիրակության ընդունելություն: Նիկոլ Փաշինյանին ուղեկցում են Կառավարության մի շարք անդամներ՝ այդ թվում պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարներ Դավիթ Տոնոյանը և Զոհրաբ Մնացականյանը, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը: Հայաստանի վարչապետը պաշտոնական հանդիպումներից առաջ նախ Հերոսների հրապարակում ծաղկեպսակ դրեց Անմար կրակի մոտ: Երեկոյան արդեն Փաշինյանը և Կվիրիկաշվիլին մասնակցելու են Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված միջոցառմանը: Հայաստանի վարչապետն այսօր կհանդիպի նաև Վրաստանի նախագահի և խորհրդարանի խոսնակի հետ: Ծրագրված է այցելություն Խոջիվանք հայկական գերեզմանատուն, Սուրբ Գևորգ հայկական եկեղեցի, հանդիպումներ հայ համայնքի ներկայացուցիչների, վրացահայ և վրացի գործարարների հետ: