«Մեկ այլ հատվածում հակառակորդի քաղաքն արդեն հայ դիրքապահների ափի մեջ է». Դավիթ Դավթյան
![]() 1334 Չորեքշաբթի, 27 հունիսի, 2018 թ., 17:30 Լրագրող Դավիթ Դավթյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է. «Հայ-ադրբեջանական սահմանի նախիջևանյան հատվածը՝ կադրերով, մեկնաբանություններով, փաստերով: 1. Ադրբեջանն այո, դիրքերն առաջ է բերել՝ չեզոք գոտու հաշվին, ԲԱՅՑ, հիմա ավելի խոցելի է՝ մեկ դիրքին հսկում են 3 կողմից, բարձր դիրքերից: 2. Հայկական կողմն էլ ամրացրել է այդ հատվածում իր դիրքերը, ավելի անվտանգ ու ամուր դարձրել, նոր ենթակառուցվածքներ ստեղծել: 3. Նույն ուղղության մեկ այլ հատվածում, հակառակորդի քաղաքն արդեն հայ դիրքապահների ափի մեջ է: Հայկական ստորաբաժանումները վերակառուցել են առաջնագիծն ու այժմ հետևում են ոչ միայն ադրբեջանական զինուժի, այլև բնակչության անցուդարձին, գյուղատնտեսական աշխատանքին: Ընդ որում սա սպառնալիք չէ, հակադարձումն է ադրբեջանական քարոզչամեքենայի հայտարարություններին՝ թե Հայաստանի գյուղերն իրենց թիրախում են: * Որևէ կողմից հրադադարի խախտման դեպքում հակառակորդը կպատժվի ՀՀ զինուժի միանգամից մի քանի գերիշխող ուղղություններից»: Աղբյուրը` Դավիթ Դավթյանի ֆեյսբուքյան էջ |