«Ես վերջապես կտեսնեմ բոլոր այն «հայրենասերներին», ովքեր աջակցելու են Հայ ազգի կողմից մերժված Քոչարյանին»․ Կարեն Հովհաննիսյան
![]() 378 Շաբաթ, 01 սեպտեմբերի, 2018 թ., 01:10 Ռազմական վերլուծաբան Կարեն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ռոբերտ Քոչարյանը մասնակցելու է խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին: Ինձ համար այս լուրն այնքանով է կարևոր, որ ես վերջապես կտեսնեմ բոլոր այն «հայրենասերներին», սահմանը որպես դրոշակ ճոճողներին, հայրենիքը որպես բացարձակ արժեք «համարողներին», ովքեր արդեն բացահայտ աջակցելու են Մեղրին հանձնող, ազատագրված Արցախը հանձնող, բանակը սահմանից հեռացնող, Արցախում ադրբեջաներենը որպես երկրորդ լեզու ընդունող, հայերենը որպես հասարակ խավի լեզու ընտրող, Հայաստանի վրա դրսից մարդ բերող Հայ ազգի կողմից ՄԵՐԺՎԱԾ Ռոբերտ Սարգսյանին, ներողություն, Քոչարյանին...»։ Աղբյուրը` Կարեն Հովհաննիսյանի ֆեյսբուքյան էջ |