«Բա կպաշտպանես, ինչ կանես. նստած տեղը փող էիր տպում». Արա Պապյան
![]() 1220 Հինգշաբթի, 13 սեպտեմբերի, 2018 թ., 16:50 Դիվանագետ Արա Պապյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Բա կպաշտպանես, ինչ կանես: Նստած տեղը փող էիր տպում. «Այս աղջիկը Քոչարյանի իշխանության տարիներին ավիատոմսերի վաճառքով էր զբաղված (գրասենյակն էլ Իսահակյան փող.- Բաղրամյան պող. հատվածում էր) և բոլոր պետական կառույցներին՝ ներառյալ ԱԳՆ, ստիպում էին ավիատոմսերը նրանից գնել անգամ այն դեպքում, երբ ավելի լավ այլ առաջարկներ կային շուկայում: Սա կայուն եկամուտ էր ապահովում օրիորդ Իրինային, քանի որ պետությունն իր պաշտոնյաների գուծուղումների համար ամսական մի քանի տասնյակ հազար դոլարի, երբեմն շատ ավելի, մեծ գումարի տոմս էր գնում»: Հիշեցնենք, որ երեկ Ռոբերտ Քոչարյանի եղբոր աղջիկը՝ Իրինա Քոչարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում կիսվել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությամբ, թե Հայաստանում ի դեմս նոր իշխանությունների բռնակալություն է հասունանում: Աղբյուրը` Արա Պապյանի ֆեյսբուքյան էջ |