«Մեր հեղափոխությունը, որպես փայլուն օրինակ, վկայակոչում են միջազգային բարձրաստիճան պաշտոնյաներ». Իզաբելլա Աբգարյան
![]() 63 Չորեքշաբթի, 03 հոկտեմբերի, 2018 թ., 10:39 Բլոգեր Իզաբելլա Աբգարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Որ առանձին-առանձին չպատասխանեմ... Այս պահին հիմնական տարակարծությունը, մտավախությունը կապված է վարչապետի հրաժարականի հետ: Բնական է, որ մարդիկ վախենում են, որ ԱԺն կարող է ընտրել ուրիշ վարչապետ: Այդ վախը խոսում է այն բանի մասին, որ 1)հհկ֊բհկ֊հյդ եռյակը վստահություն չի ներշնչում, 2) բոլորը չէ, որ գիտակցել են ժողովրդի՝ ամենահզոր գործոն լինելը: Հանրաքվեի մասին՝ Հրաժարականի մասին՝ Եվս մի կարևոր գործոն, որը պետք չէ անտեսել: Միջազգային հանրությունն ընդունել է, որ մեր ժողովուրդը հեղափոխություն է արել և ընտրել Փաշինյանին: Մեր հեղափոխությունը, որպես փայլուն օրինակ, վկայակոչում են միջազգային բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Ուստի, ժողովրդի կամքը շրջանցելով, ցանկացած մեկը իզգոյ կլինի ոչ միայն երկրի ներսում, այլ նաև՝ դրսում: Վատագույն սցենարի դեպքում մենք կվերադառնանք հեղափոխությունը կրկնելուն: Բայց որքան էլ անպարկեշտ են երեկվա օրինագծից կառչածները, նրանք էլ են գիտակցում, որ պետությունը չի կարելի կրկին ենթարկել ցնցումների ու կաթվածահար անել: Դուխով, խելքով, միասին ենք թելադրելու մեր կամքը»: |