«Հեղափոխությունից 5 րոպե առաջ ժողովրդին միացած երկու կուսակցությունները քաղաքական հոտառություն չունեցան 5 րոպե ոտները կախ գցելու». Վահե Սարուխանյան
![]() 296 Չորեքշաբթի, 03 հոկտեմբերի, 2018 թ., 14:05 Լրագրող Վահե Սարուխանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ապրիլ-մայիսին ՀՀԿ-ի պոչը բաց թողած ու հեղափոխությունից 5 րոպե առաջ ժողովրդին միացած երկու կուսակցությունները նույնքան խորամանկություն ու քաղաքական հոտառություն չունեցան 5 րոպե ոտները կախ գցել ու ՀՀԿ-ի արկածախնդրությանը չմասնակցել։ ՀՅԴ-ն 128 տարվա կուսակցություն է, բայց նույն փոցխի վրա կանգնելու էնքան մեծ փորձ ունի, որ չունի ոչ ոք։ Դաշնակների վերջին «տղայական» քայլը «մենք ենք հանձնում նախարարական պորտֆելները, ոչ թե մեզ են հեռացնում» շարքից էր, ինչպես եղավ գարնանը։ Էսքանից հետո Աղվան Վարդանյանին ՀՅԴ-ն պիտի նվազագույնը գրկաբաց հետ ընդունի»։ |