«Իրաքյան Քրդստանում խորհրդարանական ընտրությունների 85 տոկոս քվեների հաշվարկը հայ թեկնածուների համար հետևյալ տեսքն ունի». Կարեն Հովհաննիսյան
![]() 372 Ուրբաթ, 05 հոկտեմբերի, 2018 թ., 01:10 Քրդագետ Կարեն Հովհաննիսյանը ֆեյսուքյան իր էջում գրում է. «Իրաքյան Քրդստանում խորհրդարանական ընտրությունների 85 տոկոս քվեների հաշվարկը հայ թեկնածուների համար հետևյալ տեսքն ունի. Երվանդ Նիսսան Մարկոս (Երվանդ Ամինյան) 494 Ֆահիկ Քամալ Սարանյան (Վահիկ Սարանյան) 489 Արամ Բուրզո Համո (Արամ Պոզո(յան)) 463 Աթքար Հակոբ Բաթրուս ( Էդգար Աբրահամյան) 373 Միրադ Մարդուս Վարթան (Մուրադ Վարդանյան) 346 Նուբար Սիփան Ղարիբ (Նուբար Քերոյան) 242: Ինքս ֆավորիտ էի համարում երեկ թեկնածուների ՝ Երվանդ Ամինյանին, Վահիկ Սարանյանին և Արամ Պոզոյին: Չեմ սխալվել իմ կանխատեսումների մեջ, քանի որ երեքն էլ առաջատար են և հավաքած ձայները քիչ տարբերություն ունեն: |