Մերկելը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին
![]() 304 Երեքշաբթի, 11 դեկտեմբերի, 2018 թ., 10:20 Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Անգելա Մերկելը շնորհավորական հեռագիր է հղել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին: «Հայաստանի Հանրապետության Վարչապետի պաշտոնակատար, Նորին Գերազանցություն Նիկոլ Փաշինյանին: Հարգելի՛ պարոն վարչապետ, ընտրություններում գրանցած Ձեր հաղթանակի կապակցությամբ ջերմորեն շնորհավորում եմ: Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունը մեծ հետաքրքրությամբ հետևել է այս տարի Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած խաղաղ իշխանափոխությանը։ Մենք ցանկանում ենք այսուհետ ևս մեր աջակցությունը հայտնել Հայաստանի Հանրապետությունում բարեփոխումների իրականացմանը և վերահաստատել Երևան կատարած իմ այցի շրջանակներում ձեռք բերված համաձայնությունը՝ մեր հարաբերությունների խորացման վերաբերյալ։ Այս ամենի համատեքստում ուրախ կլինեմ հանդիպել Ձեզ հետ մոտ ապագայում։ Սրտանց՝ Դր. Անգելա Մերկել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր»,- ասված է հեռագրում: |