ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է ՀՀ-ում տեղի ունեցած ընտրությունների զեկույցը
![]() 209 Հինգշաբթի, 13 դեկտեմբերի, 2018 թ., 14:20 ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամ, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սիրելի հայրենակիցներ, Փարիզում ավարտվեց ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի նիստը, որտեղ քննարկվում էր Հայաստանում տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների զեկույցը։ Նիստին մասնակցում էին Հայաստանի հարցով համազեկուցողները և ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության ղեկավարն ու այլ անդամներ։ Ահա իմ ելույթը հայերեն թարգմանված։ Մնացած մանրամասները կներկայացնեմ Հայաստան վերադառնալուց հետո։ «Հարգելի գործընկերներ, նախ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկման ամփոփման համար: Շատ ուրախ եմ տեսնել Ընտրությունների միջազգային դիտորդական առաքելության դրական հայտարարությունը, որը բավականին աներկբա է: |