«Ես մշտպես պնդել եմ, որ Արցախում պետք է շտապ իշխանափոխություն կատարել». Երջանիկ Աբգարյան
![]() 518 Երկուշաբթի, 07 հունվարի, 2019 թ., 21:05 ԳԽ և ԱԺ նախկին պատգամավոր Երջանիկ Աբգարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ահա, Ռուսաստանում արդեն սկսել են խոսել այն մասին, որ Գյումրիի 102-րդ ռուսական հենակետը պետք է հանել և տեղակայել...Արցախում: Սա պատահական խոսակցություն չէ՝ սա փորձ է հիմնավորվել վաղուց ուժը կորցրած Գյուլիստանի պայմանագրի վրա, սրանով ուզում են իրենց ռուսամոլ դավաճանների միջոցով Հայաստանում արհեստականորեն վախի մթնոլորտ ստեղծել, Արցախում ներքին իրադրությունը պղտորել ու սրել: Եվ երբ ես մշտպես պնդել եմ, որ Արցախում պետք է շտապ իշխանափոխություն կատարել և Բակո Հարամի ռուս-գործակալական իշխանությունը փոխարինել Արցախ-Հայաստան միասնության կողմնակից քաղաքական ուժերով ու գործիչներով, միշտ նկատի եմ ունեցել այսպիսի զարգացումների հնարավորությունն այն պայմաններում, քանի դեռ Արցախում իշխում է թալանչի |