«Ո՞նց է իրեն պատկերացնում այդ մարդը որպես երկրի նախագահ». Կարինե Հարությունյան
![]() 1047 Երկուշաբթի, 18 մարտի, 2019 թ., 11:50 Լրագրող Կարինե Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սամվել Բաբայանի հարցազրույցը նոր եմ նայում, կարճ ասած, ասում է՝ մենք չենք կարող հարցը լուծել, տանք ռուսին, ռուսը լուծի: Սա կապ ունի՞ առաջիկա նախագահական ընտրությունների ու էդ ընտրություններում իր թեկնածության առաջադրման հետ, թե՞ իսկապես հայկական կողմին այդքան տկար է համարում բանակցային գործընթացում: Եթե երկրորդն է, ո՞նց է իրեն պատկերացնում այդ մարդը որպես երկրի նախագահ, եթե ի սկզբանե բացառում է, որ հայերը կարող են ուղիղ բանակցությունների ճանապարհով Ադրբեջանի հետ լեզու գտնել: Իսկ եթե առաջինն է, շատ ավելի վատ իր համար: Բոլոր դեպքերում Սամվել Բաբայանը ոչ քաղաքական գործիչ է՝ մեծ հաշվով, ոչ քաղաքական լեզվին է տիրապետում, ոչ էլ, առավել ևս, դիվանագիտության հետ առնչություններ ունի՝ որպես երկրի ապագա ղեկավար, էլ չեմ ասում՝ բանակցող: Ու իր նմաններն են նաև Հայաստանում, որ համանախագահների հայտարարությունից հետո գլխներին սև են կապել, թե միակ ճանապարհը պատերազմն է»: |