«Այո՛, Մարտի 1-ին գումարները բաժանվել են, բայց Քոչարյանն առնչություն չունի այդ գումարների բաշխման հետ, այդքան բան». Քոչարյանի պաշտպան
![]() 519 Հինգշաբթի, 02 մայիսի, 2019 թ., 16:50 «Ըստ գործի նյութերի, այո՛, գումարները բաժանվել են, բայց Քոչարյանն առնչություն չունի այդ գումարների բաշխման հետ, այդքան բան»,- «Առավոտ»-ի հետ զրույցում այսպես է արձագանքել ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Ռուբեն Սահակյանը՝ «Մարտի 1-ի» գործից անջատված մասով ի հայտ եկած բացահայտումներին: Հիշեցնենք, որ գործով տուժողի ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանը նշել էր, որ օլիգարխները 50 հազարական դրամ են բաժանել մարտիմեկյան դեպքերի մասնակից զինվորականներին: Հարցին, այսինքն հերքո՞ւմ եք, որ նաև պետական մակարդակով են գումարները բաշխվել, Սահակյանն ասել է. «Քոչարյանն առնչություն չունի, իսկ եթե չունի, արդեն մնացած հարցերը մեզ չեն հետաքրքրում»: Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում: |