«Ամեն ինչ ճիշտ ծրագրածի համեմատ էլ ընթանում է». Թամար Հովհաննիսյան
![]() 319 Ուրբաթ, 10 մայիսի, 2019 թ., 15:20 Դերասանուհի Թամար Հովհաննիսյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է. «Ամեն ինչ ճիշտ ծրագրածի համեմատ էլ ընթանում է։ Կեղտը, որի մեջ թաղված էր ինքը, իր նախորդը, նրա նախորդը, հայությունը նաև Հայաստանի Հանրապետությունը՝ Արցախն էլ հետը մաքրելու կարիք կար։ Վերջապես երկիր մոլորակի վրա ենք ապրում, չէ՞։ Միջազգային կառույցներ կան, դեսպաններ կան, կնքված համաձայնագիր կար, որը վավերացնելու նպատակով քայլեր պետք է ձեռնարկվեին։ Մինչ փոքրիկ տղան փողոց կփակի այս անգամ էլ խորոված ուտելու կամ հեծանիվ քշելու համար, «լուրջ» մարդիկ, իրենց կորցրած հեղինակությունը կվերականգնեն, պատմությունը կվերաձևեն, հետին թվով Շուշիի ազատագրման օպերացիայի պատասխանատուն կդառնան։ Հիմա կասեք, թե նախկինները լա՞վ էին, այո՛, ներկաների համար շատ լավ էին, քանի որ նախկիններն արձակուրդ գնալու պետք ունեին։ Սա պարզ էր առաջին իսկ օրից»։ |