«Մենք բոլոր երեք սցենարներին էլ պատրաստ ենք». Արցախի ԱԳ նախարար
Շաբաթ, 11 մայիսի, 2019 թ., 21:10
Եռակողմ ձևաչափը ամենաարդյունավետ ձևաչափն է, և Արցախը այս ամենի մեջ ոչ թե կարգավորման օբյեկտ է, այլ սուբյեկտ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը:
«Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև տեղի ունեցող հանդիպումները բանակցություններ անվանել չենք կարող, քանի որ դրանք կրում են ճանաչողական բնույթ և նպատակ ունեն համապատասխան միջավայր ստեղծելու լիարժեք բանակցություններ սկսելու համար: Այդ հանդիպումների ընթացքում մեր հայաստանյան գործընկերները առաջ են քաշում նաև լիարժեք ձևաչափով բանակցությունների վերականգնումը: Միանշանակ է, որ աշխատանքները տարվում են ճիշտ ուղղությամբ: Ընդհանրապես, հակամարտությունն ունենում է երեք հիմնական սցենար՝ խաղաղ կարգավորում, ստատուս քվոյի պահպանում և պատերազմական գործողությունների վերսկսում: Քանի որ Ադրբեջանը հրաժարվում է բանակցել Արցախի հետ, կարելի է համարել, որ ինքը պատրաստ չէ խաղաղ կարգավորման: Հայկական երկու հանրապետությունների կողմից ձեռնարկվում են համապատասխան քայլեր, որպեսզի զսպեն Ադրբեջանին՝ նոր ագրեսիա չվերսկսելու համար: Մենք բոլոր երեք սցենարներին էլ պատրաստ ենք, սակայն նախընտրելի է, որ հարցը լուծվի խաղաղ ճանապարհով»,- մասնավորապես նշել է Մ. Մայիլյանը: